منطقه ۲۱ تهران یکی از مناطق تهران است که دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیاد است و به همین دلیل به عنوان یکی از مناطق توریستی نام گرفته است. جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ به اندازه ای زیاد هستند که پیش از بیماری کرونا بسیاری از گردشگران از داخل و خارج از ایران برای دیدن این منطقه به تهران می آمدند.

در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ تهران آشنا کنیم به همین دلیل اگر به دنبال  آشنایی بیشتر با منطقه ۲۲ تهران و گذراندن یک روز تعطیل در این منطقه هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲

برخی از جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ در بین افراد شناخته شده تر هستند و افراد بیشتری هر ساله به دیدن آنها می روند. این جاذبه ها ارزش بالاتری برای رفت و آمد و بازدید دارند، از جمله این جاذبه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

باغ ملی گیاه شناسی

باغ ملی گیاهشناسی منطقه ۲۲ یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می رود که از باغ های متفاوتی تشکیل شده است. این مجموعه دارای باغ های بیشماری است که در هر قسمت از آن درخت هایی با سبک های متفاوت کاشته شده اند و نه تنها می توان از تمامی درخت ها دیدن نمود ولی این باغ دارای مکان های خاصی برای آزمایش و  پژوهش در مورد گیاهان است.

باغ ملی گیاه شناسی در اطراف دریاچه چیتگر واقع شده است و به همین دلیل با سفر به چیتگر می توانید از تمامی مناطق به صورت یکجا دیدن نمایید. وسعت این مجموعه به حدی گسترده است که برای مشاهده دقیق تمامی گیاهان آن و رفتن به تمامی باغ های مختلف باید حدود ۵ ساعت زمان صرف کنید.

در سالهای اخیر با توجه به بیماری همه گیر کرونا، بازدید از باغ ملی گیاه شناسی به پایین ترین میزان خود رسیده است زیرا در گذشته دانشمندان و توریست های بسیار زیادی از سراسر نقاط جهان به باغ ملی گیاهشناسی می آمدند تا در این منطقه آزمایش و پژوهش کنند اما با توجه به پیشرفت بیماری کرونا، تا حدود زیادی توریستهای خارجی از سفر به ایران منع شدند،  همچنین در بعضی از موارد با توجه به قرمز شدن وضعیت تهران،   این باغ پذیرش هیچگونه مسافری را قبول نمی کرد.

دریاچه مصنوعی چیتگر

دریاچه مصنوعی چیتگر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ تهران به شمار می رود که در میان تمامی مردم شناخته شده است. بسیاری از افرادی که به منطقه ۲۲ تهران می روند برای بازدید از این دریاچه مصنوعی به آن را پا می گذارند. دریاچه مصنوعی چیتگر علیرغم دست ساز بودن، زیبایی و جلوه بسیار زیبایی دارد و هر ساله افراد بسیار زیادی برای پیاده روی و یا دوچرخه سواری به اطراف این دریاچه می آیند.

وجود دریاچه مصنوعی چیتگر در اطراف منطقه ۲۲ تهران باعث لطافت هوا در این منطقه شده است و وزش باد به سطح آب این دریاچه می‌ تواند تا حدود زیادی خنکی فراهم کند. به علاوه این منطقه به زیستگاه مناسبی برای جانوران مختلف تبدیل گشته است.

در سال‌های اخیر بازدید از دریاچه مصنوعی چیتگر نیز به پایین ترین میزان خود رسیده است، زیرا در بسیاری از موارد این دریاچه با توجه به وضعیت فعلی کرونا به صورت کامل بسته بوده است و امکان تردد و رفت و آمد در آن برای مردم فراهم نمی شد، به همین دلیل بسیاری از افرادی که برای پیاده روی به این دریاچه و فضای اطراف آن می آمدند با بسته بودن دور پارک مواجه می شدند.

دریاچه مصنوعی چیتگر علی رغم  شهرت بسیار فراوان در بین مردم دارای معایبی نیز هست، برای مثال یکی از مهم‌ترین معایبی که در مورد این دریاچه می‌توان به آن پرداخت این است که در اطراف آن فروشگاه ها و  سوپرمارکت های بسیار کمی وجود دارد و افرادی که برای  گذراندن وقت به دریاچه مصنوعی چیتگر می آیند در اکثر موارد برای خرید مایحتاج خود و خوراکی  باید مسافت بسیار زیادی را طی کنند.

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ تهران است که در نزدیکی دریاچه چیتگر واقع شده است و با  سفر به دریاچه چیتگر می توانید از پارک جنگلی نیز دیدن نمایید. پارک جنگلی چیتگر به دلیل درآوردن درختان فراوانی یکی از مکان های مناسب برای  اکسیژن سازی در منطقه ۲۲ تهران به شمار می رود و به نوعی ریه منطقه ۲۲ تهران و به صورت کلی تمامی شهر تهران است.

پارک جنگلی چیتگر در گذشته ای نه چندان دور از مقدار کنونی خود بزرگتر بود اما با توجه به گذشتن اتوبان از نزدیکی این پارک جنگلی کم کم درخت های آن را قطع نمودند و اتوبانی برای رفت و آمد بهتر ساکنین درست کردند.

به صورت کلی می توان گفت پارک جنگلی چیتگر امروزه از مقدار قبلی آن حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع کمتر شده است  که رقم قابل توجهی است و در زمان قطع درختان با اعتراض بسیاری از دوستداران محیط زیست روبرو بود.

به صورت کلی اگر برای بازدید از پارک جنگلی چیتگر به منطقه ۲۲ تهران بروید، درختان سر به فلک کشیده، اکسیژن مناسب، فضای سبز و نشاط آور از جمله جاذبه های طبیعی این پارک جنگلی هستند.

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی خرگوش دره

پارک جنگلی خرگوش دره یکی از پارک های جنگلی واقع در منطقه ۲۲ تهران است که دارای مساحت حدودی ۱۳ هکتار می باشد. پوشش گیاهی این پارک جنگلی در بیشتر موارد اقاقیا، کاج و درختان همیشه سبز است.

پارک جنگلی خرگوش دره نسبت به پارک چیتگر شهرت کمتری دارد و به همین دلیل برای افرادی که به دنبال مکانی ساکت برای گذراندن اوقات فراغت خود هستند، بسیار مناسب است. در سال ۱۳۸۶ حدود ۵۰۰ اصله درخت برای احداث اتوبان همت قطع شدند که همین موضوع اعتراضات زیادی را از طرف دوست داران محیط زیست در پی داشت.

از جمله امکانات این پارک زیبا می توان به آلاچیق، زمین بازی، مکان برای نشستن، سرویس بهداشتی، زمین ورزشی، مکان برای چادر زدن و … اشاره نمود که البته این امکانات نسبت به امکانات بیشمار پارک جنگلی چیتگر بسیار کم هستند، اما برای گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان مناسب می باشند.

پارک جنگلی خرگوش دره

تاثیر جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ تهران بر روی قیمت مسکن

یکی از موارد مهمی که در مورد جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ تهران می توان به آن اشاره نمود، تاثیر جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ بر قیمت مسکن در این منطقه است. به صورت کلی شاید متوجه شده باشید که در مکان هایی که جاذبه های گردشگری بیشتری وجود دارند، قیمت مسکن نیز تا حدود زیادی بالاتر می رود و یکی از دلایل این موضوع را می توان تقاضای بیشتر برای سکونت در این منطقه دانست.

برای مثال در منطقه ۲۲ تهران جاذبه های گردشگری بیشماری وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها دریاچه مصنوعی چیتگر است. آپارتمان هایی که در نزدیکی پارک جنگلی و دریاچه مصنوعی چیتگر واقع شده اند، دارای قیمت به نسبت بالاتری نسبت به سایر مکان های منطقه ۲۲ تهران می باشند.

از جمله دیگر دلایل این موضوع می توان به آب و هوای بهتر در نزدیکی این منطقه اشاره نمود، زیرا وزش باد در دریاچه چیتگر تا حدود زیادی می تواند خنکای مطبوعی را برای ساکنان این منطقه فراهم آورد.

یکی از مهم ترین شرکت هایی که در اطراف دریاچه چیتگر به ساختمان سازی مشغول است، شرکت آرین سازه پروژه ستین می باشد. این شرکت که به تازگی پیش فروش پروژه ستین را آغاز نموده است، این پروژه را در نزدیکی پارک جنگلی چیتگر انجام می دهد. یکی از دلایل محبوبیت این پروژه را می توان قرارگیری مجموعه در نزدیکی پارک جنگلی و دریاچه مصنوعی چیتگر و باغ ملی گیاهشناسی عنوان نمود.

جاذبه های گردشگری منطقه ۲۲ در کدام قسمت متمرکزند؟

به صورت کلی در تمامی نقاط منطقه ۲۲ تهران جاذبه های گردشگری بیشماری وجود دارد، اما تمرکز آنها در اکثر موارد در قسمت غربی منطقه ۲۲ تهران است، جایی که پارک جنگلی و دریاچه مصنوعی چیتگر و باغ ملی گیاهشناسی در کنار یکدیگر زمینه مناسبی را برای توریست ها فراهم آورده اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *