دریاچه چیتگر بزرگترین دریاچه مصنوعی موجود در خاورمیانه است و متخصصان آینده نسبتاً خوبی برای آن پیش بینی نموده اند. دریاچه چیتگر و مناطق اطراف آن مانند پارک جنگلی چیتگر  عنوان ریه تنفسی شهر تهران به شمار می روند و بهبود هوا در منطقه کمک فراوانی می کنند.

با توجه به تغییرات حاصل شده در دریاچه چیتگر در سال های اخیر، بسیاری از افراد به دنبال  تخمین زدن آینده دریاچه چیتگر هستند و  در اکثر موارد افراد می خواهند بدانند آینده دریاچه چیتگر به چه سمتی می رود و آیا این منطقه برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر؟

اگر شما هم به دنبال پاسخ به این سوال هستید،  در این مقاله با ما همراه باشید‌.

مساحت دریاچه چیتگر در آینده

در زمان‌های قدیم دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر مساحتی برابر ۱۲۰۰ هکتار داشت‌. بعد از  اندازه گیری متراژ دریاچه چیتگر در دو سال اخیر  متوجه شدند  متراژ پارک جنگلی چیتگر از ۱۲۰۰ هکتار به ۸۰۰ هکتار کاهش پیدا نموده است که تمامی این تغییرات در جهت  وجود ساخت و ساز زیاد در اطراف این منطقه و یا رد شدن بزرگراه از اطراف پارک جنگلی چیتگر بود.

امروزه با توجه به رد شدن بزرگراه و  اختصاص مساحت زیادی از پارک جنگلی به بزرگراه، تغییر چندانی برای آینده مساحت دریاچه چیتگر در نظر گرفته نشده است  و می توان گفت متراژ تقریبی آن ۸۰۰ هکتار باقی خواهد ماند.

آینده این  دریاچه  برای سرمایه گذاری

بعد از احداث دریاچه چیتگر برج ها و آپارتمان های بسیار زیادی در اطراف این منطقه درست شدند که  هر یک به منبعی برای سرمایه گذاری افراد تبدیل شدند‌. امروزه بسیاری از تعاونی ها به فروش و یا پیش فروش آپارتمان در چیتگر مشغول می باشند، اما برخی در مورد سودآور بودن این سرمایه‌گذاری شک دارند.

در ده سال اخیر مشاهده شده است که آینده دریاچه چیتگر بسیار روشن و درخشان است و زمینها و املاک موجود در این منطقه همواره در حال افزایش و رشد قیمت هستند، به همین دلیل اگر سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در  پروژه های اطراف دریاچه چیتگر را دارید، تعلل را کنار گذاشته و هم اکنون سرمایه گذاری کنید.

 آب و هوای دریاچه چیتگر در آینده

امروزه با توجه به آلودگی هوا و تغییر شرایط زیست محیطی  آینده دریاچه چیتگر از نظر دما همانند سایر مکان ها  با بالاتر رفتن دما پیش بینی می شود. دمای اطراف دریاچه چیتگر در آینده‌ای نه چندان دور بالاتر خواهد رفت  دلیل این موضوع را می توان ساخت و ساز زیاد  در این منطقه دانست که روی تغییرات دما تأثیرگذار هستند.

امروزه آب و هوای دریاچه چیتگر بسیار تمیز و پاکیزه است اما پیش بینی می شود با وجود برج ها و آپارتمان های زیاد در این منطقه آب و هوای این قسمت نیز کم کم مانند آب و هوای سایر مناطق تهران  آلوده شود، اما ممکن است بیش از ۵۰ سال طول بکشد تا میزان آلودگی هوا در این منطقه به میزان آلودگی هوا در سایر مناطق ایران نزدیک شود.

میزان جذب توریست در این منطقه در آینده

دریاچه چیتگر تهران یکی از مناطق توریستی بوده است که در سال های اخیر بسیاری از توریست ها از سراسر نقاط جهان برای دیدن این منطقه به ایران آمده اند، اما متاسفانه در دو سال اخیر با توجه به شیوع بیماری کرونا در داخل ایران تعداد  توریست هایی که برای  لذت بردن از مناطق طبیعی دریاچه چیتگر به این شهر سفر می کنند، به یک درصد نسبت به گذشته رسیده است.

با از بین رفتن بیماری کرونا آینده دریاچه چیتگر از نظر توریستی نیز بسیار درخشان خواهد بود و توریستهای بسیار زیادی سالیانه به این منطقه سفر می کنند. وجود توریست در هر منطقه‌ای باعث رونق کسب و کار در آن منطقه می‌شود و  باعث ایجاد درآمد ارزی مناسب برای   کشور ایران خواهد شد‌.

آینده دریاچه چیتگر از نظر شکل ظاهری

اگر در طول زمان به دریاچه‌چیتگر نگاه کرده باشید مناطق اطراف دریاچه چیتگر همواره دستخوش تغییرات بسیار زیادی بوده است و شکل ظاهری منطقه همواره تغییر پیدا کرده است. در سالهای اخیر با توجه به  احداث آپارتمان ها و آسمان خراش های بسیار زیاد در اطراف دریاچه چیتگر شکل ظاهری آن تغییر فراوانی پیدا کرده است و  هر ساله شاهد تغییر شکل ظاهری این منطقه هستیم.

طبق پیش بینی های انجام شده این تغییرات در شکل ظاهری تا حدود ۱۵ سال دیگر به طول میانجامد و  تا آن زمان نمی توان شکل ظاهری ثابت و معینی برای دریاچه چیتگر و مناطق اطراف آن پیدا نمود. از این موضوع نتیجه می گیریم  ساخت آپارتمان ها و آسمان خراش ها در منطقه چیتگر هنوز به پایان نرسیده است و  تا سال ها ادامه خواهد داشت.

آینده پاکیزگی دریاچه چیتگر

بعد از تصمیم دولت مبنی بر  ساکن کردن برخی از افراد تهران در منطقه ۲۲ تهران و اطراف دریاچه چیتگر به منظور کاهش آلودگی هوا در سایر نقاط تهران، پاکیزگی دریاچه چیتگر تا حدود زیادی به مخاطره افتاد.

افرادی که برای بازدید از این منطقه به آنجا می روند در برخی از موارد زباله های خود را در آب دریاچه چیتگر رها می‌کنند که باعث از بین رفتن  محیط زیست این منطقه می شود.

در سال های اخیر سازمان محیط زیست اعلام کرده است که  ظرفیت تراکم جمعیت دریاچه چیتگر بسیار کمتر از تراکم جمعیت فعلی آن است، همین موضوع باعث می شود  محیط زیست این منطقه آسیب فراوانی وارد شود و زباله ها و مواد زائد به  آب این منطقه نفوذ پیدا نموده و  شرایط بدی را برای این منطقه رقم بزنند.

آیا آینده دریاچه چیتگر تاثیری بر روی آینده تهران دارد؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد دریاچه ‌چیتگر به عنوان ریه برای تنفس تهران به شمار می رود و  پاکیزه تر شدن آب و هوای تهران می شود، بنابراین با به مخاطره انداختن پاکیزگی و تمیزی دریاچه چیتگر در واقع به پاکیزگی مناطق مختلف تهران لطمه بسیار زیادی وارد خواهد شد.

آینده این دریاچه مهم تاثیرات زیست محیطی بسیار زیادی بر روی آینده نقاط مختلف تهران خواهد داشت، به همین دلیل طبق  نظر سازمان محیط زیست به هیچ عنوان نباید ساخت و سازی در این منطقه صورت بگیرد، اما در سال های اخیر  عکس این موضوع را در مناطق مختلف دریاچه چیتگر مشاهده کرده ایم.

آینده دریاچه چیتگر برای سرمایه گذاری در کدام قسمت بهتر است؟

به صورت کلی دریاچه چیتگر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می گردد. یکی از سوالاتی که همواره ذهن خریداران در این منطقه را به خود مشغول نموده است،   این است که آیا  سرمایه گذاری در قسمت شرقی دریاچه چیتگر بهتر است یا قسمت غربی آن؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت قسمت غربی دریاچه چیتگر مکانی بهتر برای  سرمایه گذاری و آینده دریاچه چیتگر در این قسمت درخشان تر است.   یکی از دلایل این موضوع را می توان وجود  پروژه های لوکس مختلف در قسمت غربی دریاچه چیتگر و دلیل دیگر این موضوع را نزدیکی این قسمت به شاه راه های اصلی رفت و آمد مردم به این مناطق دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.